reklama

Fico, emisie a Interblue Group, je demokracia podvod ?

Vo svojom článku poukážem na to, že v demokracii väčšina môže tyranizovať nielen menšinu, ale aj samu seba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

O emisiách a garážovej firme Interblue Group sa toho už popísalo veľa a preto to tu nebudem znovu opakovať, bola by to len strata času. Chcem ale ponúknuť trochu iný pohľad na vec, lebo otázky ako „Kto je zodpovedný?" alebo Kto sa obohatil?" a pod. sú síce zaujímavé, ale nič nehovoria o tom, „Prečo k takejto situácii vôbec prišlo?" a „Prečo demokracia a jej mechanizmy „nezabránili" okradnutiu občanov?" . Vo svojom článku poukážem na to, že v demokracii väčšina môže tyranizovať nielen menšinu, ale aj samu seba. 

Demokracia má viacero definícií a aj mnoho podôb. V západných krajinách demokraciu chápu hlavne ako politický systém, ktorého podstatným znakom sú slobodné a rovné voľby, čo je mechanizmus, pomocou ktorého väčšina môže vnútiť (a aj vnucuje) svoju vôľu menšine. Takéto jasnozrivé zjednodušené vyjadrenie väčšinového pravidla nás stavia pred otázku, či je demokracia podvod alebo len domýšlivosť, fikcia.

Odpoveď naznačil napríklad už v roku 1982 William Riker1 vo svojej knohe s názvom Liberalizmus proti populizmu (Liberalism Against Populism), kde vyslovil nesúhlas s tvrdením, že „spravodlivé" procesy vždy vedú k „dobrým" výsledkom. Na podporu jeho myšlienky len pripomeniem, že Adolf Hitler sa tiež dostal k moci prostredníctvom slobodných volieb. Ak teda existuje rôznosť názorov a ak je k dispozícii viacero možností voľby, demokracia môže byť zmanipulovaná, ba až diktátorská. Predstava, že v masách nájdeme pravdu (spravodlivosť) je nebezpečná : väčšina z nás by mala rada ideu, že môže vnucovať svoju „múdrosť" iným. Vzdávanie pocty kolektívnej múdrosti je jednoduchá cesta, ako udržať iných občanov „pri zemi" zatiaľ, čo my im kradneme ich peňaženky.

I keďje táto nedokonalosť demokracie vážnym problémom, teraz však náš prípad „na svedomí" nemá. A prečo ? odpoveď bude iste vnímavým čitateľom zrejmá. Predajom emisií garážovej firme vláda pripravila štátny rozpočet o množstvo peňazí (niektoré odhady tvrdia, že môže ísť aj o desiatky miliónov EUR) a tie budú chýbať všetkým. Doplatila na to nielen menšina, ale aj všetci tí, ktorí volili SMER na čele s Róbertom Ficom. Nie je to teda ten prípad úmyselného vykrádania peňaženiek iných, ale aj vreciek vlastných.

Aby sme sa dostali bližšie k záveru, položme si otázku „Aké iné nástroje nám občanom demokracia pre takéto prípady ešte ponúka?" Optimistov (ak nejakí ešte existujú) musím sklamať, lebo odpoveď je, že žiadne (ak neberiem do úvahy možné protesty a demonštrácie občanov, alebo kritiku médií a neziskových organizácií, ktoré sa u nás absolutne míňajú účinku).

V zastupiteľskej demokracii sú v období medzi voľbami za chod štátu zodpovední politici, ktorí tvoria potom orgány moci (vláda, parlament, prezident), pričom parlament má kontrolovať vládu. Ale keďže u nás na Slovensku je situácia taká, že všetci ústavní činitelia tak povediac „kopú za jedno mužstvo", bola prakticky zmarená aj posledná minimálna šanca občanov na to, že by parlament mohol „zasiahnuť do hry a vylúčiť faulujúceho hráča - premiéra Fica". Tým sme na Slovensku vyčerpali všetky demokratické prostriedky na zabránenie svojho okrádania.

Ako vidno, a to je aj odpoveď na otázky z úvodu, demokratický systém v súčasnosti nevie poskytnúť jednotlivcom žiadne účinné systémové nástroje na odhaľovanie pravdy. A i preto nesúhlasím so zástancami silného štátu a s hlasmi na jeho ešte výraznejšie posilňovanie v mene a v smere „sociálnosti".
Aké vidím riešenia? O tom ale nabudúce...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1Americký profesor William Harrison Riker (1920 - 1993) založil a viedol vplyvné oddelenie politickej vedy na University of Rochester, ktoré sa stalo znamym ako „Rochester School". Spolupodielal se tiez na založení Public Choice Society, ktorej bol v roku 1966 predsedom.

Bruno Sloboda

Bruno Sloboda

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Záujmy: politológia Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu